Nehéz év volt a tavalyi

2021-02-17

A rendkívüli járványhelyzet miatt Alapítványunk különleges évet zárt: az Állatkertet az év majd négy hónapján keresztül nem lehetett látogatni, és ez nagyfokú bizonytalanságot eredményezett. Sikerül-e megtartanunk támogatóinkat és eleget tehetünk-e az Alapító Okiratunkban megfogalmazott céloknak? Tudjuk-e megfelelően segíteni a Fővárosi Állat- és Növénykertet azokban a nehéz időkben, amikor minden eddiginél nagyobb szüksége van a támogatásra?

 

Az év értékelő beszámoló készítésekor már megfogalmazhattuk: nagyrészt sikerült megfelelni a kihívásoknak úgy, hogy az év egyharmadában szinte kizárólag csak az online felületekre támaszkodhattunk. Rendszeres olvasóink folyamatosan tájékozódhattak kezdeményezéseinkről, de talán nem haszontalan összegezni is ezeket.

Az online felületeinken megsokszoroztuk az aktivitásunkat, nem csak az adománygyűjtés érdekében, hanem azért is, hogy az állatkert-barátok érdeklődését kielégíthessük. Naponta két-háromszor közöltünk új tartalmakkal, rendszeresen jelentkeztünk kis videókkal, többfajta akciót, játékot is hirdettünk, amelyeknek szintén nagy sikere volt. Április első napjaiban megindítottuk a „névnapköszöntő” képeslapok küldését az örökbe fogadóknak. Az örökbefogadott állat nevében és fényképével emailben köszöntöttük a névnaposokat, felhívva egyúttal a figyelmüket a járványügyi korlátozások betartására. Nagy sikerrel fogadták, nagyon kedves válaszüzeneteket kaptunk. S talán e rendkívül intenzív online jelenlétnek (is) volt köszönhető hogy minden eddiginél nagyobb összeget sikerült az szja 1%-okból összegyűjteni: 9,2 M Ft támogatást kaptunk az szja 1%-okból.

A személyes állatkerti látogatások élményeit ugyan nem pótolhattuk, de különböző akciókkal próbáltunk barátaink kedvébe járni. Beindítottuk az Anyák napi képeslapküldő szolgálatot, majd hasonló módon a Karácsonyi képeslap küldő szolgálatunkat és lehetővé tettük a fenyőfa örökbe fogadást is az Állatkertben lévő néhány fenyőfélére. Főként a karácsonyi akciónknak jelentős sajtóvisszhangja is volt.

Új adománygyűjtő platformot indítottunk április közepén a honlapunk aloldalán (www.allatkertialapivahy/tamogatás). Az „Egy falatka Állatkert” akciónkban kisebb adományokkal: ötszáz, ezer és kétezer forinttal lehet részt venni, játékos formában egy bála szénát, egy kis husit, vagy kosárnyi gyümölcsöt „adni” az állatoknak. Ezt a lehetőséget is sikerült megkedveltetni, - az év során több mint 2 millió forint érkezett erre a platformra.

Neves örökbefogadóink részvételével (Mint pl. Németh Kristóf, Kapás Boglárka, Oroszlán Szonja, Balázs Andi) „Hiányzol Állatkert” címmel tavasszal mini videokat készítettünk (az Állatkerttel közösen), majd az őszi zárlat idején újabb állatok örökbe fogadásával jelentkeztek a sajtóban, illetve saját közösségi oldalaikon, népszerűsítve Az Állatkert támogatását.

Virtuális formában tartottuk meg legnagyobb éves rendezvényeinket, a tavaszi és őszi „Állatkerti Nevelőszülők Napját”. Egész napos facebook jelenléttel, óránként frissülő posztokkal szinte ugyanazokat a programokat valósítottuk meg, mint egy „normál” eseményen. Hirdettünk virtuális állomásjátékot és a nevelőszülői értekezletet pótlandó előre elkészített videókon beszéltek az állatgondozók a legnépszerűbb állatokról. Tartottunk virtuális tombolát is, ahol (hagyományos támogatóinknak köszönhetően) ajándékcsomagokat sorsoltunk ki azok között, akik a támogatás oldalra utalt adománnyal megváltották virtuális tombola jegyüket. 

Ezek a virtuális rendezvények – bár nem pótolhatták a személyes állatkerti jelenlét élményeit – jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy fent tartsuk a nevelőszülőkkel a folyamatos kapcsolatot, amit sokan vissza is jeleztek, megköszönve erőfeszítéseinket.

Bár egyéni támogatóink száma némileg nőtt az év folyamán (2020-ban az örökbefogadók száma elérte a 2900 főt, a gazdasági nehézségek azért jelentősen éreztették hatásukat: a rendszeres céges támogatóink közül többen jelezték, hogy nem áll módjukban folytatni a támogatást.

2020-ban  két pályázatunk nyert támogatást: az Agrárminisztérium Zöld Forrás pályázatán 1,9 M Ft-ot nyertünk egy ismeretterjesztő vetélkedő lebonyolítására, valamint a MOL Alapítvány Élményterápiás pályázatán 1,1 M Ft-ot nyertünk a Down kóros gyerekek állatkerti programjára, amit a Down Alapítvánnyal közösen valósítunk meg. Mindkét pályázat végrehajtási határidejét – a járványügyi helyzetre való tekintettel – 2021végéig módosították.

Összességében közhasznú bevételeink nem alakultak rosszul, több mint 60 millió forint érkezett Alapítványunkhoz, aminek közel egyharmadát költöttük el közvetlenül az Állatkert hasznára. Több mint kétmillió forintot fordítottunk az állati takarmányozás kiegészítésére, és több százezer forint értékű adománnyal (gyógyszerekkel, gyógytápokkal, orvosi kiegészítő felszerelésekkel) támogattuk az állatorvosok munkáját. Az állatszállítások költségeibe is besegítettünk (zsiráfbika szállítása, tamarin szállítása), amelyek közül kiemelkedő természetvédelmi és fajmegőrzési siker volt az budapesti Állatkertben kelt tarvarjak természetes élőhelyükre, Spanyolországba való visszatelepítési akciója.

Leglátványosabb projektjeink az állatok környezetgazdagítására irányultak: ennek keretében zajlott a Játékot az állatoknak! akciónk is, amelynek keretében több mint egymillió forintért vásároltunk speciális foglalkoztató eszközöket.

De vállaltuk az állatkert dolgozói védelme érdekében koronavírus – tesztek beszerzését és védőmaszkokkal való ellátásukat is.

Összességében 5 322 038 Ft tárgyi adománnyal, 3 274 823   Ft értékű szolgáltatás kiváltással, valamint 9 229 696   Ft pénzadománnyal, mindösszesen 17 826 557    Ft értékkel támogatta Alapítványunk a Fővárosi Állat- és Növénykertet.

 

Arany fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezüst fokozatú támogatóink

 

 

 

 

 

Bronz fokozatú támogatóink