Cumana
Óriásvidra
- Faj: Óriásvidra
- Ivar: Nőstény
- Születési dátum: 2012.10.13
A Lipcséből érkezett testvérpár egyik tagja Cumana, az óriásvidra lány. Ő is a közönség-kedvencek sorába tartozik, mint az óriásvidrák általában. Fürge, játékos jószágok, érdekes vakogó-nyikorgó-füttyögő hangokat hallatnak, mintha beszélgetnének egymás között a csapat tagjai. Gömgölyű fejük, jellemzően nagy szemük, hosszú-sörtés bajszuk is jelzi huncut természetüket, de bármennyire kecses mozgásúak és bájosak, tudni kell róluk: vérszomjas ragadozók.
Az óriásvidrák termete méltó nevükhöz. Ezek a Dél-Amerikában őshonos állatok ugyanis akár 30 kilogrammosra is megnőhetnek, teljes testhosszuk az orruk hegyétől a farkuk végéig a két métert is meghaladhatja. (A Magyarországon élő vidráknál sokszorta nagyobbak.)
Méretükhöz igazodik az étvágyuk is. Itt, a Fővárosi Állat- és Növénykertben naponta bő három kilónyi édesvízi halat fogyasztanak, háromszori részletben.
Méretén kívül a faj további különlegessége, hogy az óriásvidrák farka nem hengeres, hanem – áramlástani okok miatt – a végén lapított. Erre utal a faj tudományos nevének első tagja, a latinosított ógörög Pteronura elnevezés, amely „szárnyasfarkút” jelent.
Eredeti élőhelyükön – az Amazonas vízgyűjtőjén lévő lassú folyású, gyenge sodrású folyókban, és a mocsaras, lápos területek nyílt vízfelületein portyázó óriásvidrákat prémjük miatt korábban széles körben vadászták is. Ma már természetvédelmi oltalom alatt állnak, de a korábbi vadászat miatt lecsökkent állományuk, valamint a természetes élőhelyek zsugorodása miatt napjainkban is veszélyeztetett fajnak számítanak.
Állatkertekben csak ritkán láthatók a vidra-óriások: jelenleg az egész világon 25 olyan állatkert működik, ahol ezzel az állatfajjal foglalkoznak. Európában összesen 14 állatkertben van óriásvidra, a budapestit is beleszámolva.